B27R090 Vs B23R090 Grain-Προσανατολισμένος χάλυβας πυριτίου: Σύγκριση πάχους 0,27 mm έναντι 0,23 mm για επιλογή πυρήνα μετασχηματιστή
Aug 25, 2026
Αφήστε ένα μήνυμα
Κατά τον προσδιορισμό του χάλυβα πυριτίου με προσανατολισμό σε κόκκους-για πυρήνες μετασχηματιστών, οι μηχανικοί και οι ομάδες προμηθειών αντιμετωπίζουν συχνά μια απατηλά απλή ερώτηση: δύο ποιότητες με την ίδια εγγυημένη απώλεια πυρήνα 0,90 W/kg (P1,7/50) αλλά διαφορετικό πάχος - 0.27 mm έναντι 0,23 mm. Ο λεπτότερος μετρητής αποδίδει πραγματικά καλύτερα και αξίζει το ασφάλιστρο κόστους;
Αυτό το άρθρο παρέχει μια--παράπλευρη τεχνική σύγκριση των B27R090 και B23R090, δύο βαθμών Baosteel (B-πρόθεμα) με προσανατολισμό σε κόκκους-πυριτίου χάλυβα και εξηγεί πώς η διαφορά μετρητή 0,04 mm μεταφράζεται σε πραγματική{{9} διαφορά στη συμπεριφορά του μετρητή, στη συμπεριφορά του πυρήνα και στην απώλεια βαρύτητας αποτελεσματικότητα.


Ονομασία Βαθμού Αποκωδικοποιημένη
Και οι δύο κατηγορίες ακολουθούν τη σύμβαση κωδικοποίησης χάλυβα πυριτίου με προσανατολισμό σε κόκκους Baosteel-:
| Τμήμα κώδικα | B27R090 | B23R090 | Εννοια |
|---|---|---|---|
| B | B | B | Πρόθεμα κατασκευαστή Baosteel |
| 27 / 23 | 27 → 0,27 χλστ | 23 → 0,23 χλστ | Ονομαστικό πάχος × 100 |
| R | R | R | Υψηλής αντοχής στη θερμότητα-μονωτική επίστρωση, χωρίς-διαγραφή λέιζερ |
| 090 | 090 → 0,90 W/kg | 090 → 0,90 W/kg | Μέγιστη απώλεια πυρήνα P1,7/50 × 100 |
Η κρίσιμη παρατήρηση: και οι δύο ποιότητες είναι εγγυημένες στο ίδιο όριο απώλειας πυρήνα 0,90 W/kg στους 1,7 T και 50 Hz και και οι δύο φέρουν το επίθημα R που υποδηλώνει μια επίστρωση μόνωσης υψηλής-ανθεκτικότητας στη θερμότητα- χωρίς γραμμώσεις λέιζερ. Η μόνη διαφορά προδιαγραφών είναι το ονομαστικό πάχος: 0,27 mm έναντι 0,23 mm.


Μεταβείτε-σε-Σύγκριση προδιαγραφών επικεφαλής
| Ιδιοκτησία | B27R090 | B23R090 | Διαφορά / Σημείωση |
|---|---|---|---|
| Κατασκευαστής | Baosteel | Baosteel | Ίδιος μύλος |
| Τύπος υλικού | CRGO, προσανατολισμένη σε κόκκους- | CRGO, προσανατολισμένη σε κόκκους- | Ίδια τάξη |
| Ονομαστικό πάχος | 0,27 χλστ | 0,23 χλστ | Διαφορά 0,04 χλστ |
| Απώλεια πυρήνα P1,7/50 | Λιγότερο ή ίσο με 0,90 W/kg | Λιγότερο ή ίσο με 0,90 W/kg | Το ίδιο εγγυημένο όριο |
| Απώλεια πυρήνα P1.7/60 (τυπική) | ~1,10 W/kg | ~1,05 W/kg | Το B23R090 ελαφρώς χαμηλότερο στα 60 Hz |
| Μαγνητική επαγωγή Β8 | Μεγαλύτερο ή ίσο με 1,88 T | Μεγαλύτερο ή ίσο με 1,88 T | Ίδια (και τα δύο R-τύπος GO) |
| Περιεκτικότητα σε πυρίτιο | 2.9 – 3.3 % | 2.9 – 3.3 % | Ίδιο εύρος σύνθεσης |
| Πυκνότητα | ~ 7,65 g/cm³ | ~ 7,65 g/cm³ | Απαράλλακτος |
| Συντελεστής στοίβαξης | Μεγαλύτερο ή ίσο με 0,96 | ~ 0.95 – 0.955 | B27R090 ελαφρώς υψηλότερο (παχύτερη=επίπεδη στοίβα) |
| Τύπος επίστρωσης | R - υψηλής θερμότητας-ανθεκτικό, χωρίς-χαρακτήρες | R - υψηλής θερμότητας-ανθεκτικό, χωρίς-χαρακτήρες | Ιδιο; και οι δύο ανέχονται την ανακούφιση από το άγχος- |
| Γράψιμο με λέιζερ | Οχι | Οχι | Ούτε ο τομέας-έχει τελειοποιηθεί |
| Κατάσταση άκρης | ΕΓΩ / SE | ΕΓΩ / SE | Και οι δύο διαθέσιμες άκρες μύλου ή ακμή σχισμής |
| Έντυπο προμήθειας | Πηνίο, σχισμένο πηνίο, κομμένο-σε-μήκος | Πηνίο, σχισμένο πηνίο, κομμένο-σε-μήκος | Ιδιο |
| Πρότυπα | GB/T 2521; IEC 60404-8-7; ASTM A876 | GB/T 2521; IEC 60404-8-7; ASTM A876 | Το ίδιο τυπικό πλαίσιο |
Χρειάζεστε προσφορές B27R090 ή B23R090 δίπλα δίπλα;
Στείλτε στο GNEE Steel τον απαιτούμενο βαθμό(ους), το πλάτος, την επίστρωση, την κατάσταση των άκρων και τον ετήσιο όγκο σας -, θα σας επιστρέψουμε μια παράπλευρη προσφορά με χρόνο παράδοσης και δείγματα πιστοποιητικού μύλου, συνήθως εντός 24 ωρών.
Ή στείλτε email τις προδιαγραφές σας στο sales@gneesteels.com
Ίδια απώλεια πυρήνα, διαφορετικό πάχος - Τι σημαίνει;
Αυτό είναι το κεντρικό ερώτημα της σύγκρισης. Και οι δύο ποιότητες καθορίζονται σε λιγότερο από ή ίσο με 0,90 W/kg, επομένως στα χαρτιά η εγγυημένη απώλεια σιδήρου τους είναι πανομοιότυπη. Ωστόσο, η φυσική πίσω από την επίτευξη αυτού του αριθμού διαφέρει σημαντικά ανάλογα με το μετρητή:
Τρέχουσες κλίμακες απωλειών με τετράγωνο πάχους
Απώλεια πυρήνα σε χάλυβα-προσανατολισμένο σε κόκκους =απώλεια υστέρησης + διουρική-τρέχουσα απώλεια + ανώμαλη απώλεια. Η συνιστώσα δινο-ρεύματος είναι ανάλογη με το τετράγωνο του πάχους (t²). Η μείωση του εύρους από 0,27 mm σε 0,23 mm μειώνει τον τρέχοντα όρο δινορυγών- κατά περίπου:
(0,23 / 0,27)² ≈ 0,726 → ~27% μείωση της δινοληψίας-τρέχουσας απώλειας
Αυτό σημαίνει ότι το B23R090 (0,23 χλστ.) έχει σημαντικά περισσότερο "χώρο κεφαλής" στον τρέχοντα δινο-προϋπολογισμό του από το B27R090 (0,27 χλστ.) για να επιτύχει τα ίδια 0,90 W/kg. Πρακτικά:
- Το B27R090 πρέπει να βασίζεται περισσότερο στην ανώτερη υφή Goss και στην καθαρότερη χημεία του χάλυβα για να διατηρεί την απώλεια υστέρησης αρκετά χαμηλή ώστε να αντισταθμίζει την υψηλότερη απώλεια δινερών στα 0,27 mm - είναιπιο απαιτητικές μεταλλουργικές προδιαγραφέςγια τον ίδιο στόχο απώλειας.
- Το B23R090 επιτυγχάνει 0,90 W/kg πιο άνετα, επειδή ο λεπτότερος μετρητής καταστέλλει φυσικά τα δινορεύματα - η βαθμίδα 0,23 mm συνήθως δείχνειχαμηλότερη πραγματική (μετρηθείσα) απώλειααπό την εγγύηση του 0,90 στην πράξη.
Πραγματική μετρημένη απώλεια έναντι εγγυημένης απώλειας
Στα πιστοποιητικά δοκιμής πραγματικού μύλου, η πραγματική μετρούμενη απώλεια πυρήνα είναι συνήθως κάτω από το εγγυημένο μέγιστο:
| Μετρικός | B27R090 (0,27 mm) | B23R090 (0,23 mm) | Υπαινιγμός |
|---|---|---|---|
| Εγγυημένη P1.7/50 | 0,90 W/kg | 0,90 W/kg | Ίδια προδιαγραφή |
| Τυπικό πραγματικό P1.7/50 | ~0,85 – 0,88 W/kg | ~0,80 – 0,84 W/kg | Το B23R090 έχει περισσότερο περιθώριο κάτω από την εγγύηση |
| Ισχύς διέγερσης στους 1,7 Τ | Συγκρίσιμος | Λίγο πιο χαμηλά | Λεπτότερο μετρητή, μικρότερη ανώμαλη απώλεια |
Key Takeaway
Παρόλο που και οι δύο κατηγορίες φέρουν τις ίδιες προδιαγραφές 0,90 W/kg, το B23R090 (0,23 mm) θα προσφέρει συνήθως 5–10% χαμηλότερη πραγματική απώλεια πυρήνα σε έναν πραγματικό πυρήνα μετασχηματιστή από τον B27R090 (0,27 mm).
Για αποτελεσματικούς-κρίσιμους σχεδιασμούς (Tier-1, μετασχηματιστές συμβατοί με οικολογικό-σχεδιασμό), αυτό το περιθώριο έχει σημασία. Για ευαίσθητες στο κόστος εφαρμογές όπου η "προδιαγραφή συνάντησης" είναι επαρκής, το B27R090 προσφέρει την ίδια εγγυημένη απόδοση σε χαμηλότερη τιμή.
Σύγκριση παραγωγικότητας και επεξεργασίας
Συντελεστής στοίβαξης
Ο συντελεστής στοίβαξης (συντελεστής πλήρωσης) αντιπροσωπεύει την αναλογία όγκου χάλυβα προς συνολικό όγκο πυρήνα σε έναν στοιβαγμένο πυρήνα. Λεπτότερο μετρητή σημαίνει περισσότερα ελάσματα για το ίδιο ύψος στοίβας και περισσότερα στρώματα επίστρωσης και κενά αέρα:
- B27R090 (0,27 mm): Συντελεστής στοίβαξης Μεγαλύτερος ή ίσος με 0.96 - υψηλότερη διατομή-ενεργού χάλυβα, πιο αποτελεσματική χρήση της επιφάνειας του παραθύρου πυρήνα
- B23R090 (0,23mm): Συντελεστής στοίβαξης ~0.95 - ελαφρώς χαμηλότερος, που σημαίνει ότι απαιτείται οριακά μεγαλύτερος πυρήνας για την ίδια μαγνητική διατομή-

Για μια δεδομένη ονομασία μετασχηματιστή, ο πυρήνας 0,27 mm μπορεί να είναι ~1% μικρότερος σε διατομή πυρήνα-από τον πυρήνα 0,23 mm, γεγονός που επίσης μειώνει ελαφρώς το μήκος χαλκού στις περιελίξεις.
Διάτρηση, κούρεμα και ανόπτηση
| Συντελεστής διαδικασίας | B27R090 (0,27 mm) | B23R090 (0,23 mm) |
|---|---|---|
| Δυσκολία κοπής / διάτρησης | Πιο εύκολο - παχύτερο υλικό, πιο άκαμπτο | Πιο απαιτητικό - πιο λεπτό, πιο επιρρεπές σε κυματισμούς και γρέζια |
| Σχηματισμός γρέζιων | Λιγότερο επικριτικό | Απαιτεί αυστηρότερο έλεγχο διάκενου εργαλείων |
| Ανακούφιση από το στρες-ανόπτηση | Και οι δύο ανέχονται την ανόπτηση (η επίστρωση τύπου R-είναι ανθεκτική στη θερμότητα-) | Ίδια επίστρωση - R σχεδιασμένη για ανόπτηση |
| Χειρισμός σε αυτοματοποιημένες γραμμές στοίβαξης | Πιο στιβαρό | Απαιτεί πιο ήπιο χειρισμό |
| Περιέλιξη πυρήνα (τραυματισμένοι πυρήνες) | Καλή μορφοποίηση | Ακόμα καλύτερα - λεπτότερο υλικό είναι πιο σφιχτό |
Επικάλυψη και γραφή
Και οι δύο κατηγορίες φέρουν το επίθημα R - ανθεκτική στη θερμότητα-μονωτική επίστρωση, χωρίς-γραμμή λέιζερ.
Αυτό είναι σημαντικό γιατί:
- Η επίστρωση R ανέχεται την καταπόνηση-ανακούφιση της ανόπτησης μετά από κοπή/τρύπημα χωρίς υποβάθμιση - σε αντίθεση με τις ποιότητες τύπου P- (με γραφή με λέιζερ) όπου η ανόπτηση μπορεί να καταστρέψει τον τομέα-εφέ βελτίωσης
- Εάν ένας πελάτης θέλει αργότερα χαμηλότερη απώλεια, οποιαδήποτε κατηγορία μπορεί να αναβαθμιστεί στην παραλλαγή P (B27P090 / B23P090) για βελτίωση τομέα - αλλά με το κόστος της συμβατότητας ανόπτησης
- Το επίθημα R καθιστά και τις δύο ποιότητες κατάλληλες για βηματικές-γραμμές κοπής πυρήνα και για την κατασκευή πυρήνων τυλιγμένου, όπου η ανόπτηση είναι μέρος της διαδικασίας


Σύγκριση κόστους και διαθεσιμότητας
| Κόστος / Συντελεστής Προμήθειας | B27R090 (0,27 mm) | B23R090 (0,23 mm) |
|---|---|---|
| Σχετικό κόστος υλικού | Βασική γραμμή (κατώτερη) | ~8–15% premium |
| Διαθεσιμότητα μύλου | Ευρέως παραγόμενο, τυπικό μετρητή 0,27 mm | Παράγεται αλλά μικρότερος όγκος. Το 0,23 mm είναι ένα πιο λεπτό ειδικό μετρητή |
| Χρόνος ανοχής | Συντομότερη - τυπική παραγωγή | Δυνητικά μεγαλύτερο - λεπτότερο εύρος, μικρότερες σειρές παραγωγής |
| Απόδοση σχισμής | Υψηλότερο - παχύτερο υλικό, λιγότερο κύμα ακμών | Χαμηλώστε - λεπτότερο υλικό πιο ευαίσθητο στις παραμέτρους σχισμής |
| Βάρος ανά πηνίο (ίδιο OD) | Πιο βαρύ πηνίο | Ελαφρύτερο πηνίο - απαιτούνται περισσότερα πηνία για την ίδια χωρητικότητα |
Καταλληλότητα εφαρμογής: Ποιο βαθμό να επιλέξω;
Επιλέξτε B27R090 (0,27mm) Όταν:
- Το κόστος είναι ο κύριος οδηγός - που χρειάζεστε 0,90 W/kg εγγυημένη απόδοση στην καλύτερη τιμή
- Τυπικοί μετασχηματιστές διανομής - pole-mounted, pad-μονάδες όπου η προδιαγραφή 0,90 πληροί τις απαιτήσεις απόδοσης
- Παραγωγή υψηλού-όγκου - ο μετρητής 0,27 mm είναι πιο στιβαρός για αυτοματοποιημένες γραμμές κοπής και στοίβαξης
- Στοιβαγμένοι (ελασματοποιημένοι) πυρήνες - ο υψηλότερος συντελεστής στοίβαξης (Μεγαλύτερος ή ίσος με 0,96) μεγιστοποιεί τον ενεργό χάλυβα στο παράθυρο του πυρήνα
- Μετασχηματιστές με ανόπτηση κατά τη διαδικασία - Η επίστρωση τύπου R-αντέχει την καταπόνηση-ανακούφιση ανόπτησης
Επιλέξτε B23R090 (0,23 mm) Όταν:
- Χρειάζεστε πραγματική απώλεια κάτω από την προδιαγραφή 0,90 - ο λεπτότερος μετρητής παρέχει 5–10% χαμηλότερη πραγματική-παγκοσμία απώλεια πυρήνα
- Υψηλής-απόδοσης / οικολογικού-μετασχηματιστές - Βαθμίδας-1 ενεργειακής απόδοσης, απόδοσης DOE ή συμμόρφωσης με τον οικολογικό σχεδιασμό της ΕΕ
- Μεγάλοι μετασχηματιστές ισχύος - όπου ακόμη και μικρές μειώσεις απωλειών μεταφράζονται σε σημαντική εξοικονόμηση ενέργειας κατά τη διάρκεια ζωής
- Περιτυλιγμένοι (τοροειδής / ορθογώνιοι) πυρήνες - λεπτότερο υλικό τυλίγει πιο σφιχτά και συμμορφώνεται καλύτερα
- Μετασχηματιστές χαμηλού θορύβου - λεπτότερα ελάσματα μειώνουν το θόρυβο μαγνητοσυστολής
- Εφαρμογές 60 Hz - eddy-το τρέχον πλεονέκτημα του λεπτότερου μετρητή είναι μεγαλύτερο στα 60 Hz από ότι στα 50 Hz
Επιχειρηματικός κανόνας απόφασης
- Εάν ο σχεδιασμός του μετασχηματιστή σας πρέπει να ξεπεράσει τις προδιαγραφές των 0,90 W/kg στην πράξη → επιλέξτε B23R090.
- Εάν το σχέδιό σας χρειάζεται να πληροί μόνο 0,90 W/kg με το καλύτερο κόστος → επιλέξτε B27R090.
Μπορούν τα B27R090 και B23R090 να αντικατασταθούν το ένα από το άλλο;
Από την άποψη των μαγνητικών προδιαγραφών, ναι - και οι δύο ποιότητες πληρούν το ίδιο P1,7/50 Λιγότερο ή ίσο με όριο 0,90 W/kg με την ίδια επαγωγή B8 μεγαλύτερη ή ίση με 1,88 T και την ίδια επίστρωση τύπου R-. Ένας πυρήνας που έχει σχεδιαστεί για το B27R090 θα λειτουργεί με το B23R090 και αντίστροφα, με την προϋπόθεση ότι αντιμετωπίζονται τα ακόλουθα:
- Η διαφορά συντελεστή στοίβαξης - από 0,27 mm σε 0,23 mm μειώνει τον συντελεστή στοίβαξης κατά ~0,5–1%. η διατομή του πυρήνα-ή το μήκος της στοίβας πρέπει να ρυθμιστεί ώστε να διατηρείται η ίδια πυκνότητα ροής
- Αλλάζει ο αριθμός πλαστικοποίησης - ένας πυρήνας 0,23 mm χρειάζεται ~17% περισσότερες πλαστικοποιήσεις για το ίδιο ύψος στοίβας, αυξάνοντας τον χρόνο κοπής και στοίβαξης
- Διάκενο εργαλείων - εργαλεία διάτρησης/διάτμησης σετ για 0,27 mm ενδέχεται να χρειάζονται ρύθμιση για 0,23 mm για τον έλεγχο του γρεζιού
- Βάρος πυρήνα- για τις ίδιες διαστάσεις πυρήνα (OD/ID/ύψος), ο πυρήνας 0,23 mm θα είναι ελαφρώς ελαφρύτερος λόγω χαμηλότερου συντελεστή στοίβαξης
Για λόγους πιστοποίησης/έγκρισης, και οι δύο βαθμοί εμπίπτουν στα ίδια πλαίσια GB/T 2521, IEC 60404-8-7 και ASTM A876, επομένως ένα σχέδιο που πληροί τις προϋποθέσεις για έναν βαθμό μπορεί συνήθως να επαναπροσδιοριστεί με το άλλο μέσω μιας δοκιμής τύπου με ελάχιστη αλλαγή τεκμηρίωσης.
Σχετικοί βαθμοί για αναφορά
| Βαθμός | Πάχος | Απώλεια πυρήνα | Επικάλυψη/Διαδικασία | Σχέση με αυτήν τη σύγκριση |
|---|---|---|---|---|
| B27R085 | 0,27 χλστ | 0,85 W/kg | R, χωρίς-εγγραφή | Ίδιο πάχος με το B27R090, χαμηλότερη απώλεια (premium) |
| B23R085 | 0,23 χλστ | 0,85 W/kg | R, χωρίς-εγγραφή | Ίδιο πάχος με το B23R090, χαμηλότερη απώλεια (premium) |
| B27P090 | 0,27 χλστ | 0,90 W/kg | P, γραμμένο με λέιζερ | Ίδια προδιαγραφή με το B27R090 αλλά τομέας-βελτιωμένος (μικρότερη πραγματική απώλεια, μη ανόπτηση-συμβατός) |
| B23P090 | 0,23 χλστ | 0,90 W/kg | P, γραμμένο με λέιζερ | Ίδια προδιαγραφή με το B23R090 αλλά ο τομέας-βελτιωμένος |
| B30R090 | 0,30 χλστ | 0,90 W/kg | R, χωρίς-εγγραφή | Πιο παχιά εναλλακτική - πιο οικονομική αλλά πιο δύσκολο να επιτευχθεί 0,90 στα 0,30 mm |
| 27QG090 | 0,27 χλστ | 0,90 W/kg | QG (HiB) | Ισοδύναμο HiB - υψηλότερης μαγνητικής επαγωγής |
Γιατί πηγή από το GNEE Steel
Η GNEE Steel προμηθεύει τόσο το B27R090 όσο και το B23R090 (και την πλήρη γκάμα Baosteel, Wuhan Iron & Steel και Shougang προσανατολισμένη σε χάλυβα πυριτίου{4}) με πιστοποιητικά δοκιμής μύλου, πάχος και πυρήνα-επαλήθευση απώλειας και υπηρεσίες κοπής/κοπής{7}.
Οι μηχανικοί μας μπορούν να σας βοηθήσουν:
- Συγκρίνετε τις πραγματικές τιμές πιστοποιητικού μύλου μεταξύ μετρητών 0,27 mm και 0,23 mm πριν δεσμευτείτε
- Διασταυρώστε-αναφορά σε ισοδύναμους βαθμούς ASTM / EN / JIS για το τοπικό σας πρότυπο
- Επιλέξτε την πιο οικονομική-βαθμίδα που ανταποκρίνεται στον στόχο απόδοσης του μετασχηματιστή σας
- Τοποθετήστε τις σχισμές σε ακριβή πλάτη με ελεγχόμενη γρέζια για τη γραμμή στοίβαξης


Σύναψη
Η σύγκριση B27R090 έναντι B23R090 αποστάζει μια τιμή-έναντι-ανταλλαγής απόδοσης{{6}στην ίδια κατηγορία προδιαγραφών 0,90 W/kg:
| Κριτήριο | Νικητής | Νικητής |
|---|---|---|
| Εγγυημένη απώλεια πυρήνα | Γραβάτα | Γραβάτα |
| Πραγματική μετρούμενη απώλεια πυρήνα | B23R090 | |
| Κόστος υλικού | B27R090 | |
| Συντελεστής στοίβαξης | B27R090 | |
| Κατασκευαστική στιβαρότητα | B27R090 | |
| Δυνατότητα σχηματισμού πυρήνα τραύματος | B23R090 | |
| Χαμηλή-απόδοση θορύβου | B23R090 | |
| Πλεονέκτημα 60 Hz | B23R090 | |
| Διαθεσιμότητα / χρόνος παράδοσης | B27R090 | |
| Συμβατότητα ανόπτησης | Γραβάτα | Γραβάτα |
Για τα περισσότερα τυπικά έργα μετασχηματιστών διανομής, το B27R090 προσφέρει την καλύτερη ισορροπία εγγυημένης απόδοσης, δυνατότητας κατασκευής και κόστους. Για εφαρμογές υψηλής-απόδοσης, οικολογικού-σχεδιασμού, μεγάλης ισχύος ή 60 Hz, όπου η προδιαγραφή των 0,90 W/kg έχει σημασία στην πράξη, το B23R090 δικαιολογεί το premium του με μετρήσιμα χαμηλότερη πραγματική απώλεια πυρήνα και ανώτερη απόδοση υψηλής- συχνότητας.
Λάβετε φύλλα δεδομένων B27R090 / B23R090 & δωρεάν συμβουλευτική επιλογής βαθμών
Κατεβάστε πλήρη τεχνικά δελτία δεδομένων και για τις δύο κατηγορίες με δείγματα πιστοποιητικών δοκιμής μύλου και αφήστε τους μηχανικούς μας να σας βοηθήσουν να επιλέξετε το σωστό μετρητή για τον στόχο απόδοσης του μετασχηματιστή σας -, συμπεριλαμβανομένης μιας σύγκρισης κόστους/απόδοσης προσαρμοσμένης στον ετήσιο όγκο σας.
Κατεβάστε φύλλα δεδομένων και συμβουλευτείτε έναν μηχανικό →
Αξιόπιστη προμήθεια χάλυβα πυριτίου για κατασκευαστές μετασχηματιστών και αντιδραστήρων σε όλο τον κόσμο.
FAQ
Είναι τα B27R090 και B23R090 ίδιας ποιότητας με διαφορετικό πάχος;
Μοιράζονται τον ίδιο κατασκευαστή (Baosteel), την ίδια εγγύηση απώλειας πυρήνα (0,90 W/kg), τον ίδιο τύπο επίστρωσης (R=ανθεκτική σε υψηλή θερμότητα-, χωρίς-χαρακτηρισμένη) και την ίδια κατηγορία μαγνητικής επαγωγής. Η μόνη διαφορά προδιαγραφών είναι το ονομαστικό πάχος: 0,27 mm έναντι 0,23 mm. Ωστόσο, το λεπτότερο B23R090 συνήθως επιτυγχάνει χαμηλότερη πραγματική απώλεια πυρήνα στην πράξη.
Είναι το 0,23 mm πάντα καλύτερο από το 0,27 mm;
Όχι πάντα. Ενώ το 0,23 mm μειώνει την απώλεια δινορευμάτων-, μειώνει επίσης τον παράγοντα στοίβαξης, αυξάνει τον αριθμό πλαστικοποίησης, αυξάνει το κόστος υλικού κατά ~8–15% και είναι πιο ευαίσθητο στην επεξεργασία εργαλείων και στο χειρισμό. Για σχέδια με{6}}κόστος, όπου αρκεί 0,90 W/kg, τα 0,27 mm είναι η καλύτερη επιλογή. Για αποτελεσματικούς{10}}κρίσιμους σχεδιασμούς όπου θέλετε να ξεπεράσετε τις προδιαγραφές, τα 0,23 mm προσφέρουν πραγματικό πλεονέκτημα απόδοσης.
Τι σημαίνει το επίθημα "R" και έχει σημασία για την αίτησή μου;
R=ανθεκτική σε υψηλή θερμότητα-μονωτική επίστρωση, χωρίς-γραμμή λέιζερ. Αυτό σημαίνει ότι ο βαθμός ανέχεται-ανακούφιση από το στρες μετά την κοπή - ένα κρίσιμο πλεονέκτημα εάν η βασική διαδικασία κατασκευής σας περιλαμβάνει ανόπτηση. Εάν δεν ανόπτετε και θέλετε μικρότερη απώλεια, η παραλλαγή P- (B27P090 / B23P090) με γραφή με λέιζερ προσφέρει πρόσθετη μείωση της απώλειας βελτίωσης τομέα{12}.
Μπορώ να αναμίξω το B27R090 και το B23R090 στον ίδιο πυρήνα μετασχηματιστή;
Δεν συνιστάται. Η ανάμειξη των μετρητών σε έναν στοιβαγμένο πυρήνα δημιουργεί ανομοιόμορφες βαθμίδες-αρθρώσεις, ασυνεπής κατανομή ροής και ποικίλους αριθμούς πλαστικοποίησης που περιπλέκουν τη συναρμολόγηση. Επιλέξτε ένα μετρητή ανά σχέδιο πυρήνα.
Ποιος βαθμός είναι καλύτερος για μετασχηματιστές 60 Hz;
Το B23R090 (0,23 χιλιοστά) έχει μεγαλύτερο πλεονέκτημα στα 60 Hz από ό,τι στα 50 Hz, επειδή η απώλεια δινορευμάτων-αυξάνεται με τη συχνότητα και η καταστολή δινορευμάτων-του λεπτότερου μετρητή είναι πιο πολύτιμη σε υψηλότερη συχνότητα. Για τις αγορές της Βόρειας Αμερικής 60 Hz, προτιμάται γενικά ο βαθμός 0,23 mm.
Αποποίηση ευθύνης: Οι τιμές είναι χαρακτηριστικές για την ταξινόμηση βαθμού και θα πρέπει να επαληθεύονται σε σχέση με το πιστοποιητικό δοκιμής μύλου για κάθε πηνίο. Η πραγματική μετρούμενη απώλεια πυρήνα μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τον αριθμό θερμότητας και την παρτίδα παραγωγής.

